Okolí Třeboně

Červené blato
Tato Národní přírodní rezervace se nachází směrem na Nové Hrady a chrání jedno z nejznámějších rašelinišť Třeboňska. Částí rezervace vede naučná stezka pro pěší, dlouhá 5 km. Stezka tvoří okruh, který začíná i končí v osadě Jiříkovo údolí.

Zámek Jemčina
Na křižovatce několika pěších a cyklistických tras, na samotě uprostřed lesů, se nachází lovecký zámek Jemčina.
Zámek převážně patřil šlechtickému rodu Černínů a proslul zejména v letech 1790 - 1821 parforsními hony na jeleny a daňky.
Nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a již je možno navštívit část jeho interiérů.

Rybník Rožmberk
Rožmberk - přezdívaný též české moře - je největším zachovalým rybníkem na území České republiky. Rybník má výměru
647 ha a leží 2 km severně od města Třeboně.
Rybník Rožmberk postavil v letech 1584 - 1590 stavitel, legendární regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

Rozvodí
Jste-li na Třeboňsku , nezapomeňte zajet na Rozvodí. Je to místo, kde se řeka Lužnice dělí na Novou a Starou řeku.
Část řeky se zde odděluje a teče pod novým názvem Nová řeka a odvádí vodu z povodí Lužnice do povodí Nežárky a zajišťuje ochranu Rožmberka před povodněmi. Druhá část pod názvem Lužnice nebo též Stará řeka teče přes splavy a pokračuje v původním korytě k rybníkům Rožmberk.

Barokní zámek ve Stráži
Vznikl přestavbou středověkého hradu, z něhož se dodnes dochovala okrouhlá věž. Emě Destinnové zámek patřil od poloviny dvacátých let dvacátého století. Jezdila sem na prázdniny, strávila zde nucenou uměleckou pauzu i závěr života. Za války objekt obsadili němci, po válce pohraniční stráž.

Dunajovická hora 
Dunajovická hora se nachází cca 7 km severozápadně od Třeboně u obce Dunajovice. Je to zalesněný vrh, který je díky své nadmořské výšce 504 m nejvyšším bodem Třeboňské pánve a jsou z ni daleké výhledy na Třeboňsko.